9
Říj
2017
Podzim již převzal vládu nad slunečným létem, dny se pomalu zkracují, ptáci odlétají do teplých krajin a my pomalu pouštíme topení a začínáme večery trávit více u televize, knihy nebo u stolních her. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak to bude za 10, 20, 30 a více let?

Málokdo přemýšlí již dnes nad tím, co bude, až se mu ve stáří změní životní úroveň a přestane pracovat. Je čas udělat si vlastní ideální plán.

Zahrňte do svého osobního penzijního plánu všechny faktory, které mohou ovlivnit Vaše stáří - vaše potřeby dnes i v budoucnosti, vnější vlivy i okolnosti, které mohou Vaši hladkou cestu životem ovlivnit. A na co nezapomenout? Na VIZI jak se chcete ve stáří či chcete-li v důchodě mít.

Říkáte si "stejně se důchodu nedožiju", ale co kdyby? :) Sice existuje státní důchod, ale je velice důležité v jaké výši se ho dožijete, už dnes nejsou důchody žádnou velkou finanční jistotou (porovnejte si plat versus důchod).

S čím počítat při cestě za finanční svobodou?

1. INFLACE -
v dlouhodobém horizontu je dobré s ní počítat a o ni navýšit finanční částku, se kterou počítáte

2. JEDNORÁZOVÉ VÝDAJE - jsou to všechny výdaje, kterým se dříve či později nevyhnete např. koupě nového vozu, rekonstrukce kuchyně, koupelny, oprava střechy, koupě bezbariérového bytu, ...

3. VOLNÝ ČAS - taky už jste si někdy řekli "až budu v důchodě, konečně budu mít čas ..." na cestování, chataření, na roli aktivního prarodiče, na koníčky. Najednou bude více volného času, který také bude něco stát.

4. PÉČE O ZDRAVÍ - ve stáří tato položka často vzroste a je potřeba s ní počítat - pravidelně užívané léky, péče o tělo ve formě lázeňských pobytů, masáží či pobyt v zařízeních pro seniory.

5. UDRŽENÍ ŽIVOTNÍ ÚROVNĚ - lidská důstojnost a klidné stáří by mělo být prioritou. Představte si, že zítra jdete do důchodu. Jsou děti soběstačné? Hypotéka doplacená? Byt zařízený dle Vašich představ? Zkuste si vydefinovat požadavek na měsíční příjem, který budete i v důchodě potřebovat.

A jak se vlastně zajistit na penzi?
Způsobů zajištění je spousta a je jen na nás jakou cestou či kombinací cest se dáme.

- Budování dlouhodobého příjmu - vlastní podnikání, patenty, nájmy z investičních nemovitostí apod.
- Dlouhodobé spoření - příprava dostatečných rezerv
  • buď klasickou cestou, zde ale musíme počítat se strašákem inflace - běžný účet, spořící účet, termínovaný vklad, stavební spoření, životní pojištění se spořením a starší penzijní připojištění s garancí nezáporného zhodnocení
  • dynamickou cestu představuje investice do akcií a dluhopisů různých odvětví
Pro všechny věkové kategorie je vhodné doplňkové penzijní spoření. Pozitivem je dynamická investiční strategie, podpora státu tzv. státním příspěvkem a možnost příspěvků od Vašeho zaměstnavatele až do výše 50 tisíc korun za rok.

Chcete se dozvědět více, kontaktujte nás v Allianz Samson - Vaši partneři ve stáří