23
Úno
2017
Většina z nás nevidí rozdíl mezi účetním a daňovým poradcem, ale rozdíly tu jsou. A tím hlavním, asi stěžejním, je, že účetní už nemůže za své klienty zpracovávat daňová přiznání, protože tato činnost nespadá do rozsahu jeho živnostenského oprávnění.

Kdo Vám může/nemůže sestavit daňové přiznání?

ÚČETNÍ
  •  náplní jejich práce jako osob samostatně výdělečně činných spočívá v poskytování účetního poradenství a vedení účetnictví
  •  ale už nemůže sestavovat daňová přiznání za svého klienta
DAŇOVÝ PORADCE
  •  může vést svému klientovi účetnictví, ale musí být navázáno na poskytování daňového poradenství
  •  daňový poradci mají často živnostenský list na účetní služby i na daňové poradenství
V případě špatně udělaných daňových přiznání vám hrozí řada pokut, které mohou dosahovat až milionových výšek. V rámci těchto chyb jsou pokuty hrazeny z pojištění daňových poradců, u účetních tomu tak není. Případné sankce jsou vždy vyměřeny podnikateli, a ten pak může vymáhat náhradu škody na svém poradci.

V případě účetních je to jiné. Pokud se podnikatel obrátí na svého účetního s žádosti o zpracování daňového přiznání, musí být upozorněn na to, že tato činnost není v rozsahu jeho živnostenského oprávnění. V případě chyby účetního v daňovém přiznání tuto chybu nepokryje jejich pojištění odpovědnosti. A to může oběma stranám přinést určité jak finanční tak právní nepříjemnosti.

Daňové přiznání bez chyb a komplikací přeje Allianz Samson