12
Pro
2016
Nový zákon o spotřebitelském úvěru už přinesl a ještě přinese mnoho změn u hypotéčních úvěrů. Co můžete očekávat a na co se připravit?

Připravili jsme pro Vás Trh hypoték v kostce.

1. Konec 100% hypotékám


Banky od prosince letošního roku přestaly nabízet 100procentní hypotéky. Žadatelé budou muset sáhnout hlouběji do své kapsy a to, vytáhnout ze svých úspor alespoň 5% z ceny nemovitosti (jedná se o 95procentní hypotéky). Od dubna roku 2017 už půjde jen o 90procentní hypotéční úvěry.

2. Převod daně na kupujícího

Tzn., že platba daně z nabytí nemovitosti ve výši 4% kupní ceny přechází na kupujícícho. Tudíž kupující bude muset 14 procent z ceny nemovitosti financovat jiným způsobem než hypotékou. Daň z nabytí se totiž do její hodnoty nezapočítává a tak ji nelze hypotéčním úvěrem zaplatit.

Alternativou ke koupi bydlení pomocí hypotéky a vlastních úspor bude kombinace hypotéky a úvěru ze stavebního spoření nebo neúčelového úvěru.

S určitostí lze říci, že každou variantu si musí každý dobře promyslet a zvážit, aby se nedostal do dluhové pasti a mohl všechny své závazky pravidelně splácet bez potíží.

Mladé rodiny s minimálně 1dítětem do šesti let budou moci využít i kombinaci hypotéky s úvěrem poskytnutým ze Státního fondu rozvoje bydlení v částce až 600 tisíc korun. Opět bude poskytnuto jen do výše 90 procent z ceny nemovitosti.

3. Příjmy a výdaje opět ve hře

Podmínkou pro získání úvěru bude prověření úvěruschopnosti klienta. Pokud banka důkladně nevyhodnotí schopnost klienta splácet a úvěr přesto bude poskytnut, smouva zaniká a stává se neplatnou. Klient bude mít možnost uplatnit námitku neplatnosti do tří let od uzavření této smlouvy.

Již nebudou poskytovány hypotéky a úvěry bez doložení příjmu.

4. Splácení nebude již mučení

Podle zákona o spotřebitelském úvěru je možné hypotéku splatit bez sankcí. Konečně!

Jednou za rok můžete splatit 25 procent úvěru bez jakýchkoli poplatků a to i mimo termín konce fixace. Při úmrtí, dlouhodobé nemoci či invaliditě dlužníka půjde ukončit splácení hypotéčního úvěru zcela zdarma.

Ať už se na situaci kolem hypotéčního trhu díváme jakkoli, až čas ukáže co tyto změny reálně přinesou.

Pokud byste potřebovali radu či pomoc s refinancováním obraťte se na nás.

Přejeme mnoho štěstí při koupi a financování vlastního bydlení. 

Tým Allianz Samson
Táborská 74 v Brně