6
Zář
2016

A opět tu máme téma kolo. Přestože vládu nad počasím začíná pomalu přebírat podzim, cyklistům počasí stále přeje.

Ale pozor, policejní statistiky ukazují, že v loňském roce řidiči nemotorových vozidel způsobili 2678nehod, z toho 33smrtelných. Bohužel letošní bilance není o nic příjemnější. Do dnešního dne zemřelo na silnicích již 20cyklistů a policie eviduje 1538nehod, které zavinili právě řidiči nemotorových „strojů“.

Zvažujete pojištění odpovědnosti? Říkáme určitě ANO.
V mnohých případech nejsou cyklisté pojištěni, a pak po nešťastné nehodě nastává platící maraton – úhrada pokuty a škody nemusí být jediná pohledávka vůči viníkovi cyklistovi. Může jít i o plnění újmy na zdraví či škody na majetku. Což nejsou zanedbatelné částky. Řešením může být pojištění odpovědnosti, které si můžete sjednat jako součást pojištění majetku, ale i jako samotný produkt pojišťoven.
Pojišťovny jednotně doporučují pojišťovat se na vyšší limity, aby jejich výše pokryla co možná nejvíce nákladů souvisejících s hmotnou kompenzací, pokrytí léčebných výloh, popř. i ušlý zisk za období pracovní neschopnosti poškozeného apod.

Na alkohol POZOR!
Pokud si občas dopřejete na zchlazení doušek lahodného moku, zbystřete. Při pojistné události, kdy způsobíte škodu či někoho nebo i sebe zraníte, mohou pojišťovny výplatu pojistného krátit nebo úplně odmítnout. I když již Senátem před několika dny prošel návrh novely zákona, podle něhož by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, stále zůstává v platnosti, že musíte být schopni kolo řídit a chovat se tak, abyste nezpůsobili nehodu.

Vliv na výši pojistného plnění může mít také technický stav kola, např. nedostačující osvětlení, nefunkční brzdy či absence ochranných pomůcek.

Mnoho kilomentrů bez nehod přeje Allianz Samson s. r. o.